Czym są komórki macierzyste i jakie mają zastosowanie w ortopedii?

komórki macierzyste

Wiele osób słyszało na temat komórek macierzystych, że są niezwykłe, ale co to dokładnie oznacza? Co niezwykłego cechuje te komórki? I czy medycyna potrafi z nich korzystać? Właśnie na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Komórki macierzyste – Dlaczego są takie niezwykłe?

Komórki macierzyste to taka naturalna rezerwa naszego organizmu. Gdyby nie one, nie funkcjonowalibyśmy. Każdy upadek mógłby kończyć się śmiercią, ponieważ nasze ciało nie goiłoby się właściwie. Ale to tak mówiąc bardzo ogólnikowo. Przede wszystkim komórki macierzyste maja dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do nieograniczonej liczby podziałów,
  • możliwość przekształcania w inne typy komórek.

Te dwie cechy oznaczają, że gdy brakuje jakichś komórek lub zostaną uszkodzone, komórki macierzyste je uzupełniają – wymieniają. Dzięki ich możliwości do odnawiania, mogą podtrzymywać tkanki, które ciągle się zmieniają. Mamy tu na myśli skórę, mięśnie i tak dalej. Gdzie znajduje się najwięcej komórek macierzystych? Odpowiedź może zdziwić! Najwięcej jest ich w tkance tłuszczowej. Trochę mniej w szpiku kostnym, krwi obwodowej i pępowinowej. Widzimy, że nasz organizm zawiera niesamowite bogactwo możliwości. Dobrze, że medycyna nauczyła się z nich korzystać. W jakiej dziedzinie? 

komórki macierzyste w ortopedii

Komórki macierzyste w ortopedii

Jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystuje się leczenie komórkami macierzystymi jest ortopedia. Komórki macierzyste w ortopedii stały się niezastąpione szczególnie dla sportowców. Dlaczego? Zabieg wykorzystujący te komórki nazywa się lipogems. Polega on na pobraniu komórek macierzystych od pacjenta i wszczepieniu ich w inne miejsce – te, które jest zmienione chorobowo. Komórki macierzyste szybko rozpoznają miejsce, do jakiego trafiły oraz jakie ma ono potrzeby. Wtedy zaczynają niejako leczyć. Sportowcy dzięki nim szybko wychodzą z kontuzji i mogą kontynuować uprawianie swoich dyscyplin bez najmniejszego dyskomfortu. Ponieważ przeszczep komórek macierzystych jest autologiczny, nie ma ryzyka odrzucenia go. Jednak zalet terapii Lipogems jest zdecydowanie więcej. Oto dwie z nich:

  • nie ma zbędnego odwiedzania przychodni, ponieważ cała procedura wykonana jest w ciągu jednej wizyty w gabinecie zabiegowym,
  • skorzystać z tej metody może każdy – bez ograniczeń wiekowych.

Medycyna nauczyła się wykorzystywać broń, której dostarcza nam własny organizm. Jeśli przebyłeś jakąś kontuzję, jesteś po wypadku, w którym doszło do urazu kończyn, koniecznie wypróbuj zabieg z użyciem komórek macierzystych.