Jak bardzo wojna wpływa na psychikę człowieka?
Od początku wojny na Ukrainie odnotowano spory wzrost samobójstw – nie tylko na Ukrainie, ale również w Polsce. To pokazuje, że wojna ma wpływ nie tylko na żołnierzy, ale również cywili i to nie koniecznie z obszarów, na których prowadzone są działania wojenne. W tym artykule powiemy między innymi o tym, dlaczego psychoterapia Bydgoszcz może się przydać każdemu z nas.
Wojna to nie tylko szkody materialne
Świat jest coraz bardziej brutalny. Nie ma roku, żebyśmy nie słyszeli o jakimś konflikcie zbrojnym. Wojna, bez względu na stosowane w jej trakcie metody, rodzaje broni, czy udoskonaloną technikę, zawsze niesie za sobą tysiące ofiar. Oprócz tego, dewastacja miast – zniszczone domy, szkoły, zakłady przemysłowe, kościoły i inne budynki. Jednak te można szybko, wspólnymi siłami odbudować. Gorzej jest ze stratami psychicznymi. Wojna to niewyobrażalne cierpienie pokrzywdzonych. Powrót do sprawności psychicznej to długotrwały i dość skomplikowany proces. Niestety notuje się przypadki ludzi, którzy nigdy nie odzyskują sprawności psychicznej. Dlaczego? Nie zrozumie tego osoba, która nie widziała wojny na własne oczy. Traumatyczne przeżycia, stany naprężenia psychicznego i stres wywołany stratą najbliższych lub widokiem zamordowanych czy też torturowanych nie wyjdą z umysłu same.
Psychoterapia Bydgoszcz – Ważny ratunek dla ofiar wojny
Psychoterapia może być krótkotrwała – zazwyczaj od dwóch do 6 miesięcy, średniotrwała – do roku, a także długotrwała, czyli na rok lub dłużej. To, ile powinna trwać ustala psychoterapeuta Bydgoszcz na podstawie typu problemu, z jakim zgłaszasz się na terapię, poziomu Twojej motywacji do terapii i wprowadzania zmian w życiu, długości trwania problemu i wielu innych. W przypadku ofiar wojennych psychoterapia Bydgoszcz zwykle jest średniotrwała lub długotrwała. Osoby, które przychodzą na spotkania z psychoterapeutą muszą sięgnąć w głąb samych siebie. Niektórzy na takich wizytach płaczą, krzyczą, przechodzą różne stany. Jednak psychoterapeuta wie, jak z nich wyprowadzić i sprawić, by pacjent radził sobie z emocjami przez następne dni czy miesiące.